Пурим, що у 2025 році випадає на 13-14 березня, – це свято порятунку євреїв від рук ворогів у дні перського царя Ахашвероша (Артаксеркса), свято порятунку від лиходія Амана, який задумав знищити весь єврейський народ.
Історія свята
У 355 році до н. Аман – верховний сановник при дворі Ахашвероша домігся від царя прийняття указу про повне винищення всіх євреїв в імперії. Стараннями ж духовного лідера євреїв Мордехая та його племінниці Естер, яка, зберігаючи в таємниці своє походження, стала дружиною царя, плани Амана були зірвані, а сам він загинув разом із іншими ворогами євреїв. День, призначений для знищення євреїв, перетворився на день їхньої перемоги над ворогами і відзначається як найвеселіше свято.
Пост Естер
13 адара (13 березня 2025 року), напередодні Пуріма – пост Естер, на згадку про той пост, який оголосили Мордехай і Естер, коли цар Ахашверош видав свій указ. Як і всі пости, пост Естер призначений для того, щоб ми аналізували своє життя і каялися у своїх провинах. Адже Свиток Естер розповідає нам не лише про радість євреїв з приводу їхнього несподіваного порятунку, а й про їхній страх і скорботу у хвилину великої небезпеки. Оскільки неможливо в один день поєднати два протилежні настрої, наші Мудреці ніби розділили Пурим на дві частини – чотирнадцяте адара, день веселощів та бенкету, і тринадцяте, день посту та молитов.
Дні Пуріму
Дні 14 та 15 адара – два дні Пуріма. Сувій Естер каже: “Євреї в Шушані п’ятнадцятий день зробили днем свята. Євреї ж сільські встановили святом 14 адара”. Нині ” Шушанський Пурим ” , тобто. 15 адара, святкується, крім Шушана, у найдавніших містах Землі Ізраїлю (у т. ч. Єрусалимі), в інших місцях Пурим святкується лише 14 адара (14 березня 2025 року).
Святкування Пуріма
Чотири основні заповіді Пуріма:
Читання Свитка Естер.
Бенкет і веселощі.
Посилання частування (“мішлоах манот”, “шалахмонес”).
Пожертвування бідним.
Мудреці також встановили, що в Пурім слід читати уривок з книги Вихід, що починається словами “І прийшов Амалек і воював з Ізраїлем у Рефідимі”, а також, що у всіх молитвах цього дня слід читати вставку, що містить слова подяки за чудеса: “Аль анісім”.
Ось текст цієї вставки:
“Дякую Тебе за чудеса, за спасіння, за доблесті, за перемоги, за війни, які Ти вів за батьків наших у ті дні в цей час (роки). а тринадцятого дня дванадцятого місяця, він місяць Адар, і все їхнє майно пограбувати; але Ти у великому милосерді своєму знищив задум його і звернув відплату на його ж голову, і повісили його та синів його на дереві.
Не варто займатися в Пурім буденною роботою, хоча це і дозволено. Сказали про це Мудреці: “Від буденної роботи, зробленої в Пурім, не побачить людина благословення”.
Читання Сувою Естер
Кожен повинен двічі прослухати в Пурім читання Свитка Естер: увечері (13 березня 2025 р.) і наступного дня вранці або протягом дня. Ця заповідь лежить і на чоловіках, і на жінках. І краще слухати читання Свитка в синагозі за великого збігу народу, оскільки це також є “прославленням дива”.
Сувій перед читанням розгортають і складають “гармошкою”, оскільки у вірші 9:20 він названий не сувоєм, а “листом про Пурім”.
При читанні Свитка особливо виділяють вірш ” тієї ночі втік сон від царя ” (6:1), бо цей момент – основа дива, і з нього було явлено спасіння. Також виділяють під час читання імена десяти синів Амана (9:7-10), читають їх на одному диханні, щоб показати, що всі вони становили єдину силу і всі разом були повалені та вбиті.
При словах “і послав Мордехай лист до всіх юдеїв” (9:29) злегка піднімають Свиток і показують громаді, бо Свиток Естер і є той самий лист. Також прийнято стукати, тупотіти ногами та іншими способами шуміти при проголошенні імені Амана, бо сказано: “Зітри пам’ять про Амалека”. До Пуріму роблять навіть спеціальні іграшки – тріскачки, якими діти тріщать під час промови імені Амана.
Бенкет і веселощі
Основний бенкет Пуріма – вдень, вже після ранкового читання Свитка Естер, і на ньому має бути багато їжі, вина та радості. Святкову трапезу напередодні, після вечірнього читання Свитка, теж влаштовують урочисто і одягають святковий одяг, і запалюють свічки; але денний бенкет Пуріма – заповідь, і його починають незабаром після полудня і продовжують до ночі. У 2025 році, оскільки Пурім випадає на п’ятницю, трапезу необхідно почати до полудня, хоча це не єдиний варіант. (Докладніше про те, що робити, коли Пурім випадає напередодні шаббата, можна прочитати тут. ) Ранковий час між читанням Світка і бенкетом використовують для погостування для частування і для бенкетів для погонення і для бенкетів.
Відомо, що чудеса Пуріма пов’язані з вином: на бенкеті у Ахашвероша була повалена цариця Вашті, і на її місці опинилася Естер; падіння Амана сталося під час бенкету, який влаштувала Естер; а відомо також, що шляхом каяття та повернення до Бога євреї виправили той злочин, який вони скоїли своєю участю в бенкеті Ахашвероша; тому наші Мудреці, нехай буде благословенна їх пам’ять, ухвалили: “На бенкеті Пуріма слід випити так, щоб уже не відрізняти фразу “проклятий Аман” від “благословенний Мордехай”.
Хоча слід зробити свій бенкет у Пурім якомога щедрішим і веселішим, але ще важливіше використовувати наявні можливості для кращого виконання заповіді “посилання плодів” і особливо “пожертвувань бідним”, бо немає для єврея більшої та гідної радості, ніж радувати серця бідних, сиріт, вдів та прибульців.
Найпопулярніша страва Пуріма – гоменташ – трикутна булочка, начинена маком із медом.
Пожертви бідним
Сувій Естер каже: “Щоб зробили євреї ці дні днями бенкету і веселощів і посилання подарунків один одному, і милостині бідним”. У Пурим кожен має дати пожертвування щонайменше ніж двом нужденним.
Ця заповідь є додатковою по відношенню до загальної заповіді пожертвувань, про яку говорить нам Тора. Подарунки мають бути зроблені днем у Пурім, найкраще – відразу після ранкового читання Свитка Естер, щоб допомогти біднякові влаштувати святкову трапезу.
Посилання частування (“мішлоах манот”, “шелахмонес”)
Для виконання заповіді “надсилати частування один одному” кожен зобов’язаний надіслати в подарунок щонайменше одному другу (чоловік – чоловікові, жінка – жінці) не менше ніж по дві страви. В даному випадку під “частуванням” розуміються якісь продукти, які можна з’їсти або випити відразу, без подальшого приготування. Прийнято “посилати частування” через посланця, а не самому, так у самій назві заповіді сказано “посилання”, тобто через когось. Так само, як і подарунки бідним, частування надсилають вдень, а не напередодні ввечері.
Пурімшпиль
У Пурім влаштовують традиційне уявлення, яке називається Пурімшпіль. Дорослі разом із дітьми переодягаються у різні костюми, надягають маски, іноді влаштовується велика карнавальна хода.
Звичай переодягання має глибокий символічний зміст: хоча обличчя Всевишнього приховано, і Він не показує явно Своє керування світом, але це лише зовнішня оболонка; Всевишній незмінний і залишається таким самим, яким Він явив себе нам при виході нашому з Єгипту. До часів Естер чудеса були явними, починаючи з цього часу вони стали прихованими, але їхня суть не змінилася.
Оригінал публікації https://ru.chabad.org/holidays/purim/article_cdo/aid/841034