У «Менорі» забилося «Серце України» і розквітнув «Сад Життя»

У межах великого форуму «Дні Ідей», який провів «Aspen Institute Kyiv» у центрі «Менора», відбулися презентації двох фізично не пов’язаних між собою, але об’єднаних спільним смисловим полем значущих культурних подій – «Серце України» та «Сад Життя».

 

Авторами й натхненниками обох подій стали наші земляки, що нині мають міжнародне визнання, випускники аспенівських програм Микола Каблук, засновник Expolight, який представив інсталяцію «Серце України», та Аліна Гаєва, яку в Дніпрі з любов’ю згадують завдяки галереї «Чорна ящірка» і яка стала всесвітньо відомою художницею, графіком, ілюстраторкою та авторкою художніх об’єктів у різних техніках, завдяки якій у «Менорі» розквітнув «Сад Життя».

 

«Серце України» забилося у Галереї центру «Менора», у тій її частині, що виходить на Успенську площу. Воно являє собою складний комплекс переплетень, що взаємодіють із глядачами світлом, звуком та емоційною складовою завдяки спеціальним сенсорам, які, за допомогою системи штучного інтелекту, змінюють ритм, колір і звук залежно від поведінки людей. «Ми вперше використали новітні алгоритми просторових датчиків, що дозволяють серцю «відчувати» колективну взаємодію. «Серце» втілює пульс суспільного діалогу та втілення спільної ідеї, якої потребує демократична спільнота. Воно символізує ціннісно орієнтоване лідерство, відкритість та відповідальність, бажання створювати та покращувати цей світ, синергію та єдність дій», – каже Микола Каблук.

 

«Сад Життя» розквітнув у «Домі Пчолкіна», і на нього Аліна Гаєва привезла лише вісім варіантів своїх «Дерев Життя» з п’ятдесяти, які вона створила, зате кожне з них було представлено одразу в трьох втіленнях – графічних роботах, великих кольорових текстильних варіаціях на шифоні та у вигляді ювелірних прикрас. Кожне дерево має свої корені в традиційних українських орнаментах, відомих ще з часів козацької доби й зашифрованих в узорах традиційних вишиванок. Аліна Гаєва розкрила цей фундаментальний український образ, максимально сконцентрувала його енергію в чітких лініях і показала, наскільки він багатогранний і може наповнювати змістом найрізноманітніші художні артоб’єкти, втілюючись у колір і тканину, у метал і камінь або просто залишаючись контуром на білому аркуші. «Це не тільки зображення, це значно більше, бо кожному дереву відповідає слово, – каже Аліна Гаєва, – це слово приходило до мене після того, як я створювала малюнок, і іноді я навіть хотіла його змінити, але це виявлялось неможливим. Це єдина тканина буття, просто ми можемо зафіксувати її різні проєкції, це метафора, яка дає нам силу жити й творити життя».

 

«Сад Життя» з художніми роботами Аліни Гаєвої та ювелірними прикрасами, створеними за її мистецькими ідеями відомою ювеліркою Оленою Заворотньою, розквітнув у «Менорі» лише на один день, а от інсталяція «Серце України» буде в «Менорі» до 17 червня, і кожен може взаємодіяти з нею та запросити друзів помилуватись цим дивовижним символом.