На YouTube-каналі «Менора» вийшов новий випуск освітнього проєкту Головного рабина Дніпра Шмуеля Камінецького «Талмуд за 8 хвилин» – серії, яка доводить: навіть найскладніші правові та етичні питання Талмуда можуть бути викладені просто, доступно й напряму застосовані до нашої буденної реальності.
Цього разу рав Шмуель звертається до теми, яка супроводжує людство з моменту виникнення грошей: як поводитися у ситуації боргу і що робити, коли боржник навмисне уникає повернення позиченого. Талмуд показує, що мова йде не лише про фінанси – йдеться про моральну відповідальність людини за своє слово, за довіру, яку вона отримала від іншого.
У випуску пояснюється, чому Тора так різко засуджує тих, хто бере кошти, але не збирається їх повертати. У Мідраші «Бемідбар Раба» сказано, що серед «чотирьох нечестивців», яких згадує Тора, є і той, хто отримав позику й не бажає її віддати. Як сказано: «Нечестивий бере в борг і не повертає» (Теїлім 37:21). Рав Шмуель наводить приклади з Талмуда, де розглядаються найрізноманітніші ситуації – від звичайних побутових випадків до складних суперечок між двома сторонами.
Проєкт «Талмуд за 8 хвилин» послідовно демонструє свою головну ідею: навіть коротке щоденне вивчення Тори приносить у життя світло, ясність і допомагає приймати мудрі рішення. А цей випуск – для кожного, хто хоче зрозуміти, як справедливо ставитися до боргів, як уникати конфліктів і як діяти так, щоб залишатися чесним не лише перед людьми, а й перед самим собою.

