Сьогодні Рош Ходеш місяця Ав

Сьогодні – перше число місяця Ав. Місяць Ав – п’ятий місяць року, якщо вести відлік місяців від Нісана, як того вимагає єврейська традиція. Саме так – «п’ятим місяцем» – називає його Тора, де, наприклад, сказано: «І піднявся Аарон… на гору Ор… і помер там у сороковий рік після виходу синів Ізраїлю з єгипетського краю, у п’ятий місяць, у перший день місяця» (Бемідбар 33,38).

Новомісяччя Ава завжди триває один день, оскільки попередній Аву місяць Тамуз є неповним (тобто триває 29 днів). Сам місяць Ав завжди є повним, тобто триває 30 днів.

Назва «Ав» – вавилонського походження (так само, як і назви інших місяців). Цей місяць називають також Менахем-Ав («Утішитель Ав»), оскільки саме в ньому ми чекаємо втішення за негаразди, які він нам приніс – насамперед за загибель Першого та Другого Храмів. Існує думка, що ця назва місяця пов’язана з тією обставиною, що Книга Ейха, яка розповідає про загибель Храму, складається з віршів, перші літери яких вишиковуються в алфавітному порядку, і, таким чином, Всевишній дарує втілення всьому єврейському алфавіту (алеф-бету) у місяці Ав (це слово складається з літер алеф і бет).

Існує звичай, згідно з яким той, хто вказує дату в листі, написаному до 9-го Ава, називає місяць просто Авом, а той, хто робить це після 9-го Ава, називає його Менахем-Ав.

Головною пам’ятною датою історії, пов’язаної з Авом, безсумнівно, є день 9-го Ава, який у Книзі Ейха названий «мое́д» – святом. Там сказано: «Призначив Він свято» (Ейха 1,15). Це означає, що в майбутньому Всевишній перетворить день 9-го Ава з дня жалоби та посту на свято, день радості та веселощів.