Вверх

Добро пожаловать на сайт еврейской общины Днепра

RSS
  • Завтра в Днепре пройдет круглый стол по военно-историческим вопросам немецко-украинских отношений
Завтра в Днепре состоится важное событие – Всеукраинский круглый стол по актуальным вопросам исторической памяти, посвященный годовщине освобождения Днепра от нацистской оккупации. Среди организаторов Национальный исторический музей имени Д. Яворницкого, Днепровский национальный университет имени Олеся Гончара, Агентство развития Днепра, Украинский институт изучения Холокоста «Ткума».
 
В рамках круглого стола состоится множество мероприятий: открытие выставки «Матеріальні сліди перебування німців на території України ХІХ – поч. ХХ ст.: мир і війна», презентация книг, пресс-конференция и две панельные дискуссии – «Україна та Німеччина у світових війнах: образи та підходи до політики пам’яті» и «Мости пам’яті: сучасна українсько-німецька дискусія
про Другу Світову війну та Голокост».
 
К сожалению, в связи с усиливающейся эпидемией COVID-19, публика на круглый стол допущена не будет, однако организаторы обещают трансляцию на странице Исторического музея имени Д. Яворницкого в социальной сети Facebook.
 
Для того, чтобы наиболее полно информировать наших читателей о предстоящем событии, мы публикуем официальный пресс-релиз о проведении этого Круглого Стола, а также даем ссылку на программу, где подробно указаны темы выступлений на каждой панели и ее участники https://djc.com.ua/public/files/23/32127/2020_10_22_Dn_Round_table_Ukr-Germ_Program_draft_10.docx
 
«Прес-реліз
 
Всеукраїнський круглий стіл «УКРАЇНА ТА НІМЕЧЧИНА У СВІТОВИХ ВІЙНАХ: ОБРАЗИ ТА ПІДХОДИ ДО ПОЛІТИКИ ПАМ’ЯТІ»;
«МОСТИ ПАМ’ЯТІ: СУЧАСНА УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКА ДИСКУСІЯ
ПРО ДРУГУ СВІТОВУ ВІЙНУ ТА ГОЛОКОСТ»
 
25 жовтня м. Дніпро відзначає день звільнення від нацистських загарбників під час Другої світової війни. До цього дня на двох панелях Круглого столу науковці будуть обговорювати різні аспекти історичної пам’яті: колективної, індивідуальної, а також дискутуватимуть про усну пам’ять, засвоєну з розповідей безпосередніх учасників подій – військових та мешканців окупованих територій, українців та німців, представників усіх етносів, захоплених смертоносним виром війни. Дослідники аналізуватимуть засоби формування пам’яті, які застосовувала радянська, російська імперська та нацистська пропаганда.
 
22 жовтня о 10.00 у приміщенні Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького відбудеться ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «Матеріальні сліди перебування німців на території України ХІХ – поч. ХХ ст.: мир і війна», яка є візуальним прологом до подальшої наукової дискусії – ВСЕУКРАЇНСЬКОГО НАУКОВО-ПРАКТИЧНОГО КРУГЛОГО СТОЛУ за участі відомих істориків, серед яких: проф. Владислав Гриневич (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса Національної академії наук України; Інститут дослідження території і ландшафту пам’яті Бабиного Яру), проф. Людмила Гриневич (Український науково-дослідний та освітній центр вивчення Голодомору),проф. Ярослав Грицак (Український католицький університет), д-р Руслан Забілий (Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького»), проф. Олександр Лисенко (Інститут історії України Національної академії наук України), д-р Олег Репан, доцент кафедри історії України Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, директор Інституту історії Дніпра, проф. Юрій Шаповал (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса Національної академії наук України), д-р Ігор Щупак (Український інститут вивчення Голокосту «Ткума») та ін.
 
О 10 год. 30 хв., у кінозалі Музею АТО ДНІМ ім. Д. Яворницького відбудеться прес-конференція, присвячена роботі круглого столу та відкриттю виставки. У прес-конференції візьмуть участь представники інституцій, які виступили співорганізаторами круглого столу: Штефан Кайль, Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина у Донецьку (офіс у Дніпрі); Юлія Пісчанська, директор Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького; проф. Сергій Світленко, декан історичного факультету Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара; д-рЄгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума»; д-р Валерія Лавренко, доцент кафедри всесвітньої історії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, заступник директора з наукової роботи Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького; д-рОлег Репан та ін.
 
О 15 год. 50 хв. у рамках Круглого столу відбудеться ПРЕЗЕНТАЦІЯ НОВИХ КНИЖКОВИХ ВИДАНЬ, присвячених історії Другої світової війни та Голокосту, серед яких: Олена Стяжкіна «Рокада: чотири нариси з історії Другої світової», Адам Джонс «Геноцид: Вступ до глобальної історії», науковий щорічник «Проблеми історії Голокосту: український вимір» та інші. Детальніше про видання – див. нижче.
 
До представників ЗМІ, які хочуть бути присутніми на відкритті виставки та прес-конференції, організатори звертаються з проханням попередньо зареєструватись за тел. 0508538460. У зв’язку з карантинними обмеженнями присутність глядачів під час Круглого столу, нажаль, неможлива – усіх бажаючих ми запрошуємо переглянути онлайн-трансляцію на Facebook-сторінці Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького
 
У рамках круглого столу відбудеться презентація таких видань:
 
Науковий щорічник інституту «Ткума» «Проблеми історії Голокосту: український вимір», 2020. № 11.
Число щорічника містить статті провідних українських та німецьких дослідників, тези яких були виголошені на міжнародній науковій конференції Українсько-німецької комісії істориків «Спогади про Другу світову війну в Німеччині та Україні після 1945 року» (05-06.09.2019 р.).
 
Олена Стяжкіна. Рокада: чотири нариси з історії Другої Світової. – К.: Дух і Літера, 2020. – 272 с. 
У книжці йдеться про необхідність українського погляду в історієписанні війни. У тому числі, й про формування європейської перспективи для аналізу подій, й про повернення суб’єктності спільнотам і людям, які були привласнені чужими історичними наративами.
 
Адам Джонс. Геноцид: Вступ до глобальної історії. – К.: Дух і Літера, 2020. – 696 с.+ 16 с. з іл. 
Це наймасштабніший за своїм охопленням посібник із проблем геноциду серед усіх, що видані дотепер. У цій унікальній книжці, яка відображає найновіші підходи в дисципліні genocide studies, геноцид розглядається водночас і як історичне явище, і як теоретичний та правовий концепт.
 
Чорна книга: Про злочинне повсюдне знищення євреїв німецько-фашистськими загарбниками в тимчасово окупованих районах Радянського Союзу та таборах знищення в Польщі під час війни 1941–1945 років / за ред. Василя Гроссмана та Іллі Еренбурга. – Київ: Дух і Літера, 2020. – 520 с.
Вперше пропонується український переклад «Чорної книги» – збірки свідчень і документів про Голокост, зібраних Єврейським антифашистським комітетом у роки Другої світової війни. Оригінальний текст книги було набрано 1947 року, однак розгортання антисемітської кампанії в СРСР завадило її публікації. 1980 року збірку вперше видано в Єрусалимі.
 
Авром Суцкевер. Із Віленського гетто. Зелений акваріум. Оповідання. – К.: Дух і Літера, 2020. – 376 с. 

 

Пропоноване видання містить два прозових твори поета Аврома Суцкевера (1913–2010) – книгу нарисів «Із Віленського гетто» та збірку поезій у прозі «Зелений акваріум. Оповідання». Перший твір Суцкевер написав як свідок подій Другої світової війни та Голокосту – разом із євреями литовської столиці поет був ув’язнений у Віленському гетто. Другий твір містить тексти різних років, в яких у притчевій формі переосмислено дитинство, дорослішання та виживання за умов Катастрофи, а також подальшу долю поета, його життя в новоутвореній Державі Ізраїль та несподівані зустрічі під час подорожей світом».