13 іяра – йорцайт Ісроеля Ар’є Лейба Шнеєрсона

Цей день не просто позначений у календарі хасидів. Це день пам’яті – йорцайт молодшого брата Сьомого Любавицького Ребе, Ісроеля Ар’є Лейба Шнеєрсона. Він народився у місті Миколаєві 21 іяра 5666 року (16 травня 1906 року) і був на чотири роки молодший за Менахема-Мендела, який згодом став Сьомим Ребе ХаБаДу. У родині його називали Лейбель. Як і його брати, він мав надзвичайні здібності: звичайна програма хедера була для них надто простою, тож усі троє навчалися вдома з вчителями по 18 годин на день.

Коли Лейбелю було лише 8 років, його дідусь по батьковій лінії, раббі Барух Шнеур Шнеєрсон, з гордістю писав своєму родичу, П’ятому Ребе ХаБаДу, що його маленький онук «виявляє геніальні нахили, вільно володіє Талмудом і мідрашами та чудово навчається». Вже в дитинстві Лейбель вирізнявся гострим розумом і старанністю.

У юнацькому віці він жив у Ленінграді, де дуже зблизився з Ребе РАЯЦем і був улюбленцем хасидів, які оточували Ребе. З ними він часто обговорював різні теми з єврейського закону та хасидизму, відповідаючи на запитання як з відкритої, так і прихованої частини Тори.

У 5691 році (1931), із посиленням комуністичного режиму, реб Ісроель Ар’є Лейб переїхав до Берліна (Німеччина), де мешкав з Ребе та Ребецн під іменем Марк Гурарій. Це ім’я він узяв на честь друга родини Мордехая Гурарія, який трагічно загинув у молодому віці в Катеринославі. Його перебування в родині Ребе підтверджується листом бабусі Ребе – Ребецн Рахель Яновської, яка в новорічному посланні додала кілька слів і до Ісроеля Ар’є Лейба.

У 5694 році (1933) він емігрував до Землі Ізраїлю, оселився в Тель-Авіві, одружився з дівчиною на ім’я Геня (Регіна). Там він працював бібліотекарем і певний час керував магазином одягу. Він підтримував тісні зв’язки з місцевою ХаБаД-общиною та своїм другом дитинства раббі Нохумом Гольдшмідом.

У 5710 році (1949) разом із дружиною та донькою переїхав до Ліверпуля (Англія), щоб продовжити навчання. Як талановитий математик і фізик, він планував захистити докторську дисертацію на кафедрі теоретичної фізики Ліверпульського університету. 13 іяра 5712 року (1952) він трагічно помер у віці всього 46 років.

На прохання Ребе його поховали в Цфаті, на ділянці кладовища, що належить ХаБаДу. У р. Ісроеля Ар’є Лейба залишилася єдина донька – пані Далія Ройтман, родина якої була дуже близька до Ребе та Ребецн Хаї-Мушки.

За спогадами сучасників, Ребе мав до Лейбеля глибоку любов і трепетне ставлення. Особливо міцним був їхній зв’язок після трагічної загибелі середнього брата Дов-Бера від рук нацистів. Дізнавшись про смерть молодшого брата, Ребе зробив усе, щоб уберегти матір від цієї звістки. За його проханням їй надсилали листи нібито від Лейбеля, за яким вона сумувала й не бачила багато років.

Оскільки реб Ісроель Ар’є Лейб не мав сина, який би читав кадиш, Ребе щороку сам читав кадиш 13 іяра.

(За матеріалами: chabad.org, collive.com)