Сьогодні перший день Рош Ходеша місяця Іяр. Новомісяччя Іяру завжди триває два дні, оскільки попередній місяць Нісан завжди повний, тобто складається з тридцяти днів, і тридцятий день Нісана стає першим днем Рош Ходеша Іяру. Сам же Іяр завжди є неповним і триває двадцять дев’ять днів.
Вважається, що саме в місяці Іяр краще всього відбувається зцілення хвороб, оскільки в Іярі євреї, які вийшли з Єгипту, почали отримувати ман. Місяцю Іяр відповідає сузір’я Тельця (івритом – Бик), тварини, яка харчується травою. В Ерец-Ісраель Іяр – останній місяць року, коли бик може досхочу пастися в полі, бо далі настає спека і трава вигорає (гарні газони і луки в сучасному Ізраїлі в будь-яку пору року — результат великої праці та досягнень сучасних технологій).
Першого Іяра в єврейській історії відбулося багато важливих подій: саме 1 Іяра цар Шломо почав будувати Перший Єрусалимський Храм, як сказано: «І було, в чотириста вісімдесятий рік після виходу синів Ізраїлю з єгипетської землі, в четвертий рік царювання Шломо над Ізраїлем, у місяці Зів, другому місяці, почав він будувати дім для Г-спода» (Млахім I, 6:1). Цього ж дня через багато років, як розповідається в Книзі Езри, керівники єврейського народу, що повернулися з вавилонського вигнання, почали відбудову Єрусалимського Храму: «А на другий рік, у другому місяці після прибуття до Єрусалима… Зрубавель бен Шалтієль і Йєшуа бен Йоцадак та решта їхніх братів… розпочали будівництво, і левітів поставили наглядати за роботою в домі Г-спода» (Езра 3:8). В обох випадках сказано лише «у другому місяці», без уточнення дня, що означає початок будівництва саме 1 числа Іяра.
Також у Рош Ходеш Іяра того року, коли євреї вийшли з Єгипту, вони підійшли до Мари, де вода була гіркою, і тоді Всевишній звелів Моше кинути в неї гілку гіркого дерева, після чого вода стала солодкою. Євреї зрозуміли, що немає в самій реальності ані гіркоти, ані солодкості — усе визначається волею Всевишнього. Там же Всевишній дав деякі заповіді Тори, зокрема закони про Шабат, червону телицю і громадянське право.
Рівно через рік, також 1 Іяра, розпочався перший перепис єврейського народу: було переписано всіх чоловіків від 12 років і левітів — від одного місяця.
Другого Іяра — річниця народження Четвертого Любавицького Ребе, рабі Шмуеля, відомого як Ребе Маараш. Цього року виповнюється 190 років з дня його народження.
18 Іяра — свято Лаг ба-Омер, 33-й день рахування Омеру, день смерті великого праведника рабі Шимона бар Йохая, автора книги «Зогар». У цьому році Лаг ба-Омер припадає на 26 травня, неділю.
Також у місяці Іяр відзначають багато важливих дат новітньої історії:
– 4 Іяра — Йом а-Зікарон, День пам’яті загиблих у війнах Ізраїлю та жертв терору;
– 5 Іяра — Йом Ацмаут, День проголошення незалежності Держави Ізраїль;
– 28 Іяра — День Єрусалима, на честь об’єднання міста під час Шестиденної війни 1967 року.