У Дніпрі вперше відзначили нове офіційне свято – День міжнаціональної злагоди і культурного різноманіття, яке було встановлено наприкінці минулого року Указом Президента України № 883/2024 від 27 грудня 2024 року.
Першим місцем проведення заходів до цього свята був обраний Університет митної справи та фінансів, в якому ще з 2016 року щорічно проводилась локальне свято «Дружба без кордонів» і в якому навчаються представники різних національностей. Цього року в святкових заходах узяли участь представники п’ятнадцяти етноконфесійних об’єднань Придніпров’я.
Українську владу та органи місцевого самоврядування на заході представляли: начальниця управління культури, туризму, національностей і релігій обласної військової адміністрації, Заслужена працівниця культури України Наталія Першина; начальник Управління внутрішньої політики та розвитку місцевого самоврядування Дніпровської міської ради Станіслав Бандура та інші представники обласної та міської влади.
На заході пролунали виступи як представників різних конфесій, так і національно-культурних об’єднань. Від Єврейської громади Дніпра з вітальними словами до всіх учасників та гостей фестивалю звернувся один із лідерів єврейського відродження у регіоні, рабин Шмуель Лівшиць. Складовими презентації єврейської культурної та релігійної спадщини стали: емоційний музичний виступ квартету «Гротеск», майстер-клас із софруту, зорганізований Національним центром софруту, який провів Менахем Мендел Марголін, та майстер-клас із мистецтву рейзеле, який представила Елла Сідоренко, координаторка Всеукраїнської жіночої єврейської організації «Проект Кешер». Центром репрезентації єврейського життя стала музейна мініекспозиція на основі артефактів із фондів Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні».
«Кожен відвідувач виставки мав можливість не лише ознайомитись із знаковими для єврейського духовного життя речами, краще зрозуміти їхню символіку та призначення, але й у буквальному сенсі скуштувати частину єврейської традиції – халу, мацу, кошерне вино та виноградний сік, – відзначає докторка Ірина Радченко, директорка Єврейського музею Дніпра, – ця мініекспозиція і після завершення свята доступна для огляду всім охочим, бо вона буде працювати протягом місяця у головному холі першого корпусу УМСФ. Ну а тих, хто зацікавлений історією та культурою єврейських громад в Україні, ми будемо раді бачити безпосередньо у нас в Музеї».