28 сивана виповнюється 84 роки з дня прибуття Сьомого Любавицького Ребе Менахема-Мендела Шнеєрсона та його дружини, праведної ребецн Хаї-Мушки, до Сполучених Штатів Америки – події, яка стала їхнім порятунком від нацистської загрози.
Під час Другої світової війни рабин Менахем-Мендел Шнеєрсон і ребецн Хая-Мушка перебували в Парижі. Шостий Любавицький Ребе Йосеф-Іцхак Шнеєрсон, який на той час уже жив у США, доклав чималих зусиль, аби врятувати свою доньку та зятя. Після численних звернень, листів і дзвінків йому вдалося організувати їхню евакуацію. Цей порятунок ознаменував нову епоху в поширенні хасидизму.
На сайті Chabad.org про це йдеться так: «Поки його тесть докладав усіх зусиль, аби забезпечити безпечний переїзд до Америки, рабин Менахем-М. Шнеєрсон, відомий тоді під абревіатурою Рамаш, зіштовхнувся з подіями Французької кампанії. Після декількох місяців відносного затишшя 5 червня 1940 року почалось німецьке вторгнення на 400-мильному відрізку землі між Абвілем і Верхнім Рейном. Уже 14 червня на Ейфелевій вежі замайорів прапор зі свастикою».
За два дні до окупації Парижа майбутній Ребе та ребецн втекли до Віші, потім – у Ніццу, згодом у Марсель, а далі – до Лісабона, Португалія. Звідти вони вирушили до Америки на кораблі SS Serpa Pinto.
Під час усієї цієї втечі більшість пасажирів мали лише по одній-дві валізи, проте Рамаш віз із собою багато ящиків з науковими книгами та рукописами хасидських лідерів Хабаду, які передавались від одного Ребе до іншого.
Серед речей, які він привіз із собою, були нотатки з його численних публічних лекцій з тижневих розділів Тори та Талмуду. У своїх текстах він поєднував глибокий аналіз джерела з кабалістичними й хасидськими поясненнями, адаптуючи ці знання так, аби кожна людина могла застосовувати їх у повсякденному житті.
«Мало що відомо про перебування Ребе в Португалії, – зазначено на сайті місцевої єврейської громади Comunidade Israelita de Lisboa, яка й досі вшановує той факт, що Рамаш зупинявся тут дорогою до США. – Відомо лише, що у зібранні творів Ребе є нотатки з лекції, виголошеної ним у місцевій синагозі, присвяченої рідкісному тексту з Талмуду».
В одній із таких лекцій Ребе аналізував загадковий вислів з Талмуду про пошук риби для хворої людини. Він провів паралель між життям риби, що потребує своєї водної стихії, і єврейським існуванням, основою якого є Тора.
«Риби виживають, бо знають своє середовище та залишаються в ньому, – писав Ребе. – Якщо ви бачите рибу, яка б’ється на березі, її доля вирішена. Так само й єврей повинен усвідомлювати своє джерело – Тору».
Читайте більше тут: Chabad.org – Inspiring the Jewish American Revolution