Не забудь зробити пошук квасного – «Бдікат Хамец»

Бдикат хамец

Завершуючи підготовку до Песаху, сьогодні ввечері належить провести пошуки квасного – «Бдікат Хамец».

До вечора цього дня кожен єврейський дім має бути ретельно очищений від квасного в будь-якій формі – не лише від хліба, пива чи макаронів, а навіть від крихт і залишків продуктів, які могли контактувати з квасним (таких як посуд, скатертини тощо). Усе це потрібно або знищити, або іншим чином позбутись. (Те, що містить квасне або вважається квасним і чим планується користуватися після Песаху, має бути заздалегідь продано за відповідною формулою).

Незважаючи на всі приготування, напередодні Песаху, після настання темряви, відбувається особливий ритуал – «Бдікат Хамец», який є обов’язковим для кожного і сам по собі становить важливу заповідь та етап у підготовці до свята.

Цього року цей ритуал відбудеться у четвер, починаючи з 19:57 (Дніпро).

Перед початком пошуків готують невелику кількість хамецу, що його планують з’їсти вночі або вранці до початку повної заборони. Слідкують, щоб діти чи домашні тварини не знайшли і не розкидали ці крихти – інакше доведеться все починати знову.

У пошуках беруть участь усі члени родини, навіть діти. Кожному видають спеціальний набір – свічку, дерев’яну ложку, пір’їну та пакет (бажано паперовий). Знайдений хамец збирають пір’їною в ложку, а потім кладуть у пакет. Усе відбувається при світлі свічки.

Пошуки починають після настання ночі. Перед початком «Бдікат Хамец» господар дому промовляє благословення:

Благословен… Той, Хто освятив нас Своїми заповідями й повелів нам знищити квасне. (Окремого благословення про вчинення «бдікат хамец» не вимовляють, тому що ця процедура – ​​не самоціль, але лише початковий етап виконання заповіді Тори про знищення перед Песахом всього хамеца в будинку – «біур хамець»).

Транслітерація:
Барух Ата Адо-най Ело-гейну Мелех а-Олам, ашер кідішану бе-міцвотав ве-цівану аль біур хамец.

Переклад:
Благословенний Ти, Г-споди, Б-же наш, Володарю Всесвіту, що освятив нас Своїми заповідями і наказав нам знищити хамец.

(Цей текст можна знайти в синьому сидурі на сторінці 406).

Після виголошення благословення заборонено розмовляти – навіть на теми, пов’язані з обрядом. І протягом усього процесу пошуків слід утримуватись від сторонніх слів аж до завершення й промовляння спеціальної формули анулювання хамецу.

Рекомендується проводити «Бдікат Хамец» урочисто: зібрати всю родину, доручити кожному огляд певної частини дому. Для цього слід зібрати всю сім’ю, щоб усі почули благословення і відповіли на нього «амен», а потім, не кажучи ні слова, взялися за перевірку – кожний своєї ділянки.

Починати пошуки слід з найближчого місця до того, де виголошено благословення.

Щоб не сталося (Б-же борони!) так, що нічого не знайдеться, і тоді благословення нібито було б марним, заздалегідь готують десять шматочків хамецу, загортають їх у папір, аби не було крихт, і розкладають по дому. Цей звичай має кілька пояснень: він допомагає зосередити увагу на пошуках, нагадує про необхідність «Бітуль Хамец» наступного дня, а також має глибокий кабалістичний зміст – згідно з одним із тлумачень, ці десять шматочків символізують десять сил нечистоти, які Всевишній у майбутньому знищить.

У жодному разі не та людина, що буде проводити «Бдікат Хамец», має розкладати ці шматочки – це мусить зробити хтось інший із членів родини, аби перевірка була справжньою, а не просто збором підготовленого.

Огляд має бути ретельним. Щоб полегшити процедуру, вдень 12 нісана/10 квітня (зазвичай це робиться 13 нісана, але цього року переддень Песаху припадає на Шабат тому ми робимо це раніше) прибирають увесь дім, особливо уважно – під ліжками, за меблями, в щілинах і отворах. Якщо квасне видно, але дістати неможливо, це місце замуровують (наприклад, глиною).

Бдикат хамец

Ось короткий перелік місць, де необхідно провести «Бдікат Хамец»:
автомобілі (включаючи схованки, підлогу й сидіння);
акваріуми;
аптечки;
бари;
буфети й кухонні шафки;
висувні шухляди;
дитячі стільчики;
гаражі;
дитячі ліжечка й лежанки;
дитячі манежі;
ланч-бокси;
контейнери для печива та солодощів;
іграшки та шафи для іграшок;
комори;
книжки;
міні-сидурим для «біркат а-мазон» (молитви після їжі) – їх треба прибрати на весь Песах і замінити чистими або новими;
книжкові шафи й полиці;
кошики для хліба;
косметички;
гаманці й жіночі сумочки;
ґанки та веранди;
майстерні та офіси;
місця зберігання комп’ютерних дисків, CD, касет тощо;
сміттєві контейнери;
навісні шафки;
одноразовий посуд з картону або пластику;
відкриті полиці;
письмові столи;
кулінарні книги (почистити й прибрати на весь Песах);
свічники (ретельно очистити перед використанням у Песах);
за побутовою технікою;
портфелі, сумки, кейси;
клітки для птахів;
пилозбірники в пилососах;
робочі кабінети;
ручні візки, сумки на колесах;
рюкзаки;
складки одягу – особливо кишені, манжети;
будки для собак та підстилки для котів;
сумки для покупок;
тостери (очистити й прибрати до кінця Песаху);
валізи;
горища;
шалаші та садові будки;
шкільні парти й особисті шафки;
шкільні портфелі;
яхти (тільки якщо ними планують користуватись під час холь а-моед; інакше – краще продати їх на весь Песах згідно з відомою формулою. Під «яхтою» мається на увазі навіть човен з веслами або без них).

Після завершення пошуків

Коли пошуки завершено й увесь знайдений хамец зібрано в пакет, туди ж кладуть і пір’їну з ложкою – адже вони торкались квасного! Потім промовляється формула анулювання хамецу – «Бітуль Хамец».

У сидурах ця формула наведена арамейською, проте всі авторитети згодні, що її слід вимовляти тією мовою, якою людина добре володіє. Українською вона звучить так:

«Увесь хамец і вся закваска, що знаходяться в моїй власності, які я не бачив і не знищив, – нехай будуть анульовані й стануть нічиїми, як порох землі».

Головне в «Бітуль Хамец» – щиро й твердо вирішити, що весь хамец, який залишився у володінні, але не був знайдений під час «Бдікат Хамец», вважається неіснуючим, і його власник повністю відмовляється від будь-яких прав на нього.

Після цього пакет щільно зав’язують, щоб хамец «не втік», і залишають на видному місці – щоб завтра зранку не забути його спалити.

 У цьому матеріалі використано ілюстрації з картин Єлени Фльорової.

Відеоканал «Міцва» підготував короткий ігровий ролик на цю тему: