У махоні «Хая-Мушка», провідному навчальному закладі Єврейської громади Дніпра для дівчат, відбувся довгоочікуваний День самоврядування, під час якого всі посади – від секретарки до директорки, включно з виховательками та вчительками – обійняли самі учениці.
Підготовка до цього дня була надзвичайно серйозною – на найвищі адміністративні посади директорки та двох заступниць претендували багато кандидаток, тож було вирішено провести справжні вибори – з передвиборчими програмами, обіцянками, агітаційною кампанією, піаром і всіма іншими атрибутами демократичного процесу. Виборцями були самі учениці, які обрали тих, хто зміг переконати більшість – і в ході кампанії, і власними лідерськими якостями – довірити їм, хай і лише на один день, ключові позиції в закладі.
На посаду директорки махону була обрана дев’ятикласниця Рівка Стамблер, а на посади завучок – дві учениці восьмого класу, Рахель Нахшон і Мар’яша Глік. Нове керівництво махону блискуче впоралося зі своїми обов’язками: вони організували заходи, провели вікторини, підготували безліч сюрпризів і змогли особисто відчути відповідальність та складність роботи адміністрації. Ті ж кандидатки, які не здобули перемогу на виборах, обійняли інші важливі посади – від секретарки до лікарки. Звісно, дублери не залишилися без порад і підтримки з боку дорослих, але втручання було мінімальним і виконувало радше страхову функцію.
Та головним, безперечно, залишився навчальний процес, і до цього аспекту в махоні також підійшли з великою відповідальністю. Було визначено принцип: кожна учениця може обрати предмет і провести урок у своєму класі або в молодших, але не в старших. Також було вирішено, що учениці четвертого класу і молодші проводитимуть лише частину уроку, тоді як починаючи з п’ятого класу – завданням було підготувати й провести повноцінне заняття. Дівчата могли розраховувати на допомогу професійних учителів на всіх етапах – від вибору формату й складання поурочного плану до підстраховки під час самого уроку, якщо б така потреба виникла. І, за загальним визнанням, результати перевершили очікування.
«Дівчата – від наймолодших до старших – дуже відповідально, креативно та ретельно поставилися до цього доволі складного завдання, – розповіла амора Шейна Смілянська, – усі уроки були якісними, але найважливіше, що дівчата отримали величезне задоволення – і ті, хто був у ролі вчителів, і ті, хто залишався учнями. Не менше задоволення отримали й ми, педагоги, адже ми дуже пишаємося нашими вихованками, які впоралися на відмінно».